Komu członek Zarządu powinien złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnionej funkcji?


Ostatnio przyszli do mnie członkowie Zarządu jednej z łódzkich Spółek z następującym problemem, dwóch z nich chciało złożyć oświadczenia o rezygnacji z pełnionych funkcji pojawił się problem komu powinni takie oświadczenie złożyć i jak to zrobić?

Zagadnienie to w doktrynie i orzecznictwie doczekało się trzech różnych poglądów:


  •      oświadczenie powinno zostać złożone członkowie zarządu lub prokurentowi (zgodnie z art. 205 §2 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) lub 373§2 k.s.h.)[1].
  •     oświadczenie powinno być złożone radzie nadzorczej lub pełnomocnikowi powołanemu w spółce z o.o. uchwałą Zgromadzenia Wspólników, zgodnie z art. 210 §1 k.s.h., a w spółce akcyjnej uchwałą Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy, zgodnie z art. 379 §1 k.s.h.[2]
  •      oświadczenie powinno być złożone organowi uprawnionemu do powoływania członków Zarządu.[3]

Widać więc, że koncepcji na tak z pozoru prostą czynność powstało wiele i przedsiębiorcy mogli mieć problem z wybraniem właściwej. Naprzeciw problemowi wyszedł w dniu 24 września 2015 roku Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który na podstawie art. 60 §1 ustawy z dnia 23 listopada 2002 roku o Sądzie Najwyższym zobligował Sąd Najwyższy do podjęcia w składzie siedmiu sędziów uchwały w przedmiocie zagadnienia prawnego, które wywoływało rozbieżności w wykładni prawa:  „Czy przy składaniu przez członka Zarządu oświadczenia woli o rezygnacji z pełnienia tej funkcji spółka kapitałowa w razie braku odmiennego postanowienia umownego (statutowego), jest reprezentowana przez jednego członka zarządu lub prokurenta (art.205 §2 k.s.h. oraz 373 §2 k.s.h.), radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy (art. 210 §2 k.s.h. oraz art. 379 §1 k.s.h.), czy przez organ uprawniony do powoływania członków zarządu , czy w przypadku braku rady nadzorczej – przez Zgromadzenie Wspólników (Walne zgromadzenie akcjonariuszy)”.

Sąd Najwyższy słusznie przy rozpoznawaniu tego zagadnienia prawnego w pierwszej kolejności odwołał się do przepisów, które wskazują, że przy składaniu rezygnacji przez członka zarządu Spółki kapitałowej powinno się stosować odpowiednio przepisy o zleceniu, w tym o wypowiedzeniu umowy przez przyjmującego zlecenie (art. 647 §2 kodeksu cywilnego dalej k.c.), co za tym idzie ustalono, że rezygnację można złożyć w każdym czasie, oraz, że stanowi ona jednostronną czynność osoby powołanej w skład Zarządu, a zgoda spółki nie jest tutaj wymagana. Co oznacza, że nie można uzależniać skuteczności rezygnacji od wyrażenia na to zgody przez Spółkę.
Jeśli chodzi o formę dokonania tego oświadczenia to przepisy nie wskazują żadnej szczególnej, może być ona zatem wyrażona przez każde zachowanie, które w sposób dostateczny ujawnia wolę rezygnacji członka Zarządu ze sprawowanej funkcji.
W praktyce dla celów dowodowych najlepiej, aby takie oświadczenie było złożone w formie pisemnej ze wskazaną datą i miejscem jego złożenia oraz z podpisem osoby składającej.
Skuteczność takie oświadczenie wywołuje od chwili dojścia do adresata w taki sposób, aby ten miał możliwość zapoznania się z jego treścią (art. 61 §1 k.c. w związku z art. 2 k.s.h.).
Art. 61. k.c. § 1.  Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
§ 2.  Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
Art. 2. k.s.h. W sprawach określonych w art. 1 § 1 nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Jeżeli wymaga tego właściwość (natura) stosunku prawnego spółki handlowej, przepisy Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio.

Oświadczenie ma zostać złożone Spółce i dochodzimy teraz do głównego problemu – Spółce tzn. komu?
Zgodnie z art. 205 §2 i 373 §2, bierna reprezentacja Spółki polegająca na przyjmowaniu oświadczeń przysługuje – jeśli nic innego nie wynika z umowy – każdemu członkowi Zarządu lub prokurentowi, uprawnienie to może przysługiwać również pełnomocnikowi jeśli pełnomocnictwo wyraźnie to przewiduje, oznacza to, że co do zasady:
 Spółkę przy przyjęciu oświadczenia o rezygnacji członka Zarządu ze sprawowanej przez niego funkcji w Zarządzie reprezentować może tylko inny członek  Zarządu lub prokurent Spółki.

Art. 205 § 2.k.s.h. Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta.
Art. 373 § 2.k.s.h. Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta.

Sąd Najwyższy słusznie stwierdził, że nie znajduje tu zastosowania art. 210 §1 i art. 379 §1, które sugerowałyby o konieczności złożenia przedmiotowego oświadczenia radzie nadzorczej lub pełnomocnikowi powołanemu uchwałą zgromadzenia wspólników tudzież w Spółce Akcyjnej (dalej S.A.) uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Te przepisy mają zastosowanie jedynie w stosunkach umownych oraz w sporach z członkami Zarządu, złożenie oświadczenia o rezygnacji jest zaś czynnością jednostronną i nie wywołuje sporu, dlatego przytoczone przepisy nie znajdują zastosowania.

Na tej samej zasadzie należy odrzucić pogląd jakoby oświadczenie o rezygnacji miało być złożone organowi uprawnionemu do powoływania członków Zarządu, skoro ustawa wprost określa kto w danej spółce jest uprawniony do jej biernej reprezentacji to nie należy tej reprezentacji przyznawać ani radzie nadzorczej ani organowi właścicielskiemu.

Z praktycznego punktu widzenia należy jeszcze rozstrzygnąć jeden problem – co w przypadku gdy jest tylko jeden członek Zarządu i nie mamy w Spółce prokurenta?

Należy odrzucić koncepcje, w której miałby on składać oświadczenie o rezygnacji samemu sobie, aby skutecznie złożyć takie oświadczenie powinno się albo powołać drugiego członka Zarządu, albo ustanowić prokurenta, albo pełnomocnika z tym ,że w treści pełnomocnictwa musiałaby zostać możliwość przyjęcia takiego oświadczenia wyraźnie doprecyzowana i następnie złożyć takie oświadczenie wobec nowo powołanego podmiotu.





[1] Wyrok SN z 21 stycznia 2010 roku, Sygn. Akt II UK 157/09
[2] Orzeczenia SN z: 19 sierpnia 2004 roku, Sygn. Akt V CK 600/03, z 27 stycznia 2010, Sygn. Akt II CSK 301/09 oraz z 11 lipca 2014 roku, Sygn. Akt III CZP 36/14
[3] Wyrok SN z 07 maja 2010 roku, Sygn. Akt. III CSK 176/09

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.