Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?


Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców – nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej przez ministra MSWiA jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, albo jeśli w przypadku nieruchomości rolnych sprzeciwu nie wniesie Minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej. Obywatele EOG oraz Konfederacji Szwajcarskiej podlegają za to innym ograniczeniom tym samym, którym podlegają obywatele RP wynikającym m.in. z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ustawy o lasach, ustawy prawo wodne czy też ustawy o rewitalizacji.
Pozostałe zwolnienia dla cudzoziemców spoza strefy EOG albo Konfederacji Szwajcarskiej nie dotyczą nabycia nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.
Art. 2 ww. ustawy wskazuje, że cudzoziemcem jest m.in. osoba prawna mająca siedzibę za granicą lub osoba prawna lub spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez m.in. osobę prawną mającą siedzibę za granicą, przy czym należy pamiętać, że zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 5) ww. ustawy spółka kontrolowana przez osobę prawną mającą siedzibę za granicą może nabyć na cele statutowe nieruchomości niezabudowane, których łączna powierzchnia w całym kraju nie przekracza 0,4 ha na obszarze miast, chyba, że leżą w strefie przygranicznej.
Zgodnie z art. 4 §1 pkt 4 ppkt. e) ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych spółka dominująca to taka, która  dysponuje bezpośrednio lub pośrednio większością głosów w spółce osobowej zależnej albo na walnym zgromadzeniu spółdzielni zależnej, także na podstawie porozumień z innymi osobami.
W przypadku Spółki np. komandytowej, w której komandytariuszem byłaby Spółka prawa obcego np. kanadyjska spółka limited trzeba zastanowić się nad jej pozycją w Spółce, a konkretniej czy możemy mówić o pozycji dominującej tej spółki kanadyjskiej czy też o kontrolowaniu przez nią spółki komandytowej. Komandytariusz pełni w spółce komandytowej funkcję pasywną jest odsunięty od bieżącego zarządzania spółką i od jej reprezentacji. Co za tym idzie jeśli spółka kanadyjska zostanie komandytariuszem, a wspólnikiem „aktywnym” czyli prowadzącym sprawy spółki i reprezentującym ją na zewnątrz nie będzie cudzoziemiec to ciężko mówić tutaj o kontrolowaniu spółki komandytowej przez spółkę będącą cudzoziemcem.
Niemniej jednak struktura spółki może się zmieniać, a należy pamiętać, że art. 6 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców stanowi, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wbrew przepisom ustawy jest nieważne.
Jednakże należy tu podkreślić, że nawet jeśli uznamy, że na gruncie art. 1 ust. 2 pkt. 4  spółkę komandytową za cudzoziemca to zgodnie z art. 8 ust.2  - nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.
Spółka komandytowa ma siedzibę w Polsce czyli, w kraju będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym dlatego nie jest wymagane zezwolenie na nabycie przez nią nieruchomości, co potwierdza postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2010 r., Sygn. akt II CSK 641/09. Natomiast nie zwalnia to notariusza z obowiązku przesłania wypisu dokumentującego taką czynność do Ministerstwa.
Postanowienie nie jest uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego, więc nie stanowi zasady prawnej. Niemniej jednak wskazuje linię interpretacyjną.
Jeśli jesteś cudzoziemcem i chcesz kupić u nas nieruchomość być może założenie Spółki będzie pomysłem dobrym dla Ciebie.



Komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł! Lubię czytać Twojego bloga - sporo się z niego uczę :)
    Nie znam się w ogóle na tych sprawach, wszystko zostawiam księgowej mimo wszystko. Sama cały czas staram się rozwijać moją firmę. Teraz np mam plan na współpracę z firmą Necon (www.necon.pl/uslugi/strategia-wizualna/). Chcę, aby moja firma był bardziej rozpoznawalna na rynku, więc mam nadzieję, że strategia wizualna mi w tym pomoże :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No czasem dla wielu osób są to naprawdę ciężkie tematy, bo to dużo formalności i załatwiania. Ja to akurat polecam Wam zerknąć sobie na stronę http://pracaelastyczna.pl/o-czym-powinien-pamietac-przedsiebiorca-zatrudniajacy-cudzoziemcow/ Znajdziecie na niej informacje związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Może też komuś informacje pomogą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja jestem zdania, że jeśli chodzi o spółki to należy przede wszystkim dużo o nich poczytać, gdyż kodeks spółek handlowych jest całkiem spory. Dlatego ja także czytałam na stronie https://www.ksiegarka.pl/biznes-i-finanse/w-jaki-sposob-wycenia-sie-spolki-i-po-co-sie-to-robi w jaki sposób należy wycenić spółkę i dlaczego taką wycenę się przeprowadza.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wydaje mi się, że powinieneś się z tym problemem zgłosić do kogoś obeznanego w prawie pracy. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, polecam Ci zajrzeć na tę stronę https://www.praca-biznes.pl/obsluga-prawna-zazwyczaj/. Znajdziesz tu bez problemu na pewno wszystkie potrzebne w tym temacie informacje

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogólnie ja się na tych kwestiach nie znam ale staram się przede wszystkim cały czas poznawać fajne rozwiązania odnośnie prowadzenia firmy. Ciekawie na stronie https://www.connecto.pl/jak-usprawnic-obieg-dokumentow-w-administracji-2/ opisano zasadę obiegu dokumentów, ale na przykładzie administracji.

    OdpowiedzUsuń
  8. W takim razie, jeśli interesuje Was temat prawa nieruchomości, to musicie znaleźć odpowiednich specjalistów, jak i jednocześnie powinniście zadbać o najważniejsze kwestie i zdobycie jak największej wiedzy. Na stronie https://www.lawblog.pl/ możecie znaleźć pomoc oraz na wpisach blogowych dowiedzieć się czegoś więcej w temacie, jaki Cię interesuje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.