Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa - pierwsze kroki - jaka pieczątka?
W rozmowach z klientami zauważyłem, że dużą trudność sprawia zrozumienie na jakich zasadach działa w obrocie X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.
Wiele osób uważa, że to odrębna spółka uregulowana osobno tymczasem jest to błąd i takie błędne przeświadczenie może prowadzić do wielu komplikacji, dlatego postanowiłem przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z założeniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa to spółka komandytowa, w której jednym ze wspólników – komplementariuszem – jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Skomplikowana nazwa łącząca w sobie i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę komandytową wynika z uregulowań zawartych w kodeksie spółek handlowych, które wymagają, aby w nazwie spółki komandytowej zawarta została pełna nazwa komplementariusza, który w omawianym przypadku jest spółką z o.o.
Zaletą utworzenia takiej spółki jest m.in. ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych zaangażowanych w spółkę. Komandytariusze, którymi z reguły są osoby fizyczne – odpowiadają wyłącznie do wysokości ustalonej sumy komandytowej. Komplementariusz, którym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem. W proponowanej konstrukcji majątek osób fizycznych (wspólników spółki z o.o. oraz komandytariuszy nie jest zagrożony).
Co za tym idzie nasza Spółka komandytowa posługuje się swoim własnym nr NIP nie zaś nr NIP jej komplementariusza to jest nr NIP Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W spółce komandytowej nie ma Zarządu – to komplementariusz reprezentuje spółkę komandytową, a nie zarząd! Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem występuje w obrocie działając na rzecz spółki komandytowej jako komplementariusz.
Pieczątka spółki powinna zawierać:
- nazwę spółki,
- adres spółki
- nr telefonu
- NIP
- REGON
może też zawierać:
- email
- krs
- stronę www.
Pieczątka imienna komplementariusza, którym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być skonstruowana w ten sposób:
Imię i nazwisko
Prezes Zarządu A Sp. z o.o. - komplementariusz w A spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Przy czym można to skrócić dla potrzeb obrotu:
Prezes Zarządu A Sp. z o.o. – komplementariusz w A Sp. z o.o. Sp.k.
Jednym z najważniejszych elementów jest również pomysł na biznes. W odniesieniu do tego, warto zerknąć na stronę https://azitylkokobieta.pl/ i poczytać o ciekawych i inspirujących biznesach prowadzonych przez kobiety. Może to być cenna dawka motywacji i pomysłów, które mogą przyczynić się do rozwoju własnej działalności.
OdpowiedzUsuńPomysł jak pokierować księgowością w takiej spółce? Rozwiązaniem może być outsourcing księgowości dla spółek. Nowoczesna usługa jaką oferują biura rachunkowe. Mogą z niej skorzystać zarówno te mniejsze jak i większe spółki. Nie ma też znaczenia w jakiej branży firma działa i czym się zawodowo zajmuje. W biurach mają tak dobrany zespół i doświadczenie aby móc świadczyć kompleksowe usługi każdemu i to na najwyższym poziomie.
OdpowiedzUsuńBędąc w temacie własnego biznesu, warto rozważyć udział w III edycji Kongresu "Business Without Limits". To doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy i wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami. Można zobaczyć więcej informacji na stronie: https://businesswithoutlimits.pl/ Polecam zerknąć i wziąć pod uwagę udział w tym unikalnym wydarzeniu.
OdpowiedzUsuń