Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa - pierwsze kroki - jaka pieczątka?

W rozmowach z klientami zauważyłem, że dużą trudność sprawia zrozumienie na jakich zasadach działa w obrocie X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. 
Wiele osób uważa, że to odrębna spółka uregulowana osobno tymczasem jest to błąd i takie błędne przeświadczenie może prowadzić do wielu komplikacji, dlatego postanowiłem przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z założeniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa to spółka komandytowa, w której jednym ze wspólników – komplementariuszem – jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Skomplikowana nazwa łącząca w sobie i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę komandytową wynika z uregulowań zawartych w kodeksie spółek handlowych, które wymagają, aby w nazwie spółki komandytowej zawarta została pełna nazwa komplementariusza, który w omawianym przypadku jest spółką z o.o.

Zaletą utworzenia takiej spółki jest m.in. ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych zaangażowanych w spółkę. Komandytariusze, którymi z reguły są osoby fizyczne – odpowiadają wyłącznie do wysokości ustalonej sumy komandytowej. Komplementariusz, którym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem. W proponowanej konstrukcji majątek osób fizycznych (wspólników spółki z o.o. oraz komandytariuszy nie jest zagrożony).

Co za tym idzie nasza Spółka komandytowa posługuje się swoim własnym nr NIP nie zaś nr NIP jej komplementariusza to jest nr NIP Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W spółce komandytowej nie ma Zarządu – to komplementariusz reprezentuje spółkę komandytową, a nie zarząd! Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem występuje w obrocie działając na rzecz spółki komandytowej jako komplementariusz.

Pieczątka spółki powinna zawierać:
- nazwę spółki,
- adres spółki
- nr telefonu
- NIP
- REGON
może też zawierać:
- email
- krs
- stronę www.

Pieczątka imienna komplementariusza, którym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być skonstruowana w ten sposób:
Imię i nazwisko
Prezes Zarządu A Sp. z o.o.  - komplementariusz w A spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Przy czym można to skrócić dla potrzeb obrotu:
Prezes Zarządu A Sp. z o.o. – komplementariusz w A Sp. z o.o. Sp.k.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.