Wkład w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej


Często przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej decydują się w pewnym momencie na skutek rozwoju swojego biznesu na zmianę formy organizacyjnoprawnej. Mogą taki efekt uzyskać albo przez przekształcenie, albo przez utworzenie nowego podmiotu.

Czy utworzenie nowego podmiotu musi oznaczać zaczynanie od zera? Niekoniecznie.



Przykładowo Jan Kowalski spotyka Adama Nowaka. Panowie decydują się na współpracę. Chcą połączyć swoje siły tak aby uzyskać silniejszą pozycję na rynku wykorzystując do tego doświadczenie nabyte w toku prowadzenia przez nich ich działalności gospodarczej.

Panowie mogą w takiej sytuacji zdecydować się na stworzenie spółki  osobowej, np. komandytowej i jako przedmiot wkładów do tejże spółki mogą wnieść w postaci wkładów  niepieniężnych (aportów) swoje przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 551 kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

W skład przedsiębiorstwa wchodzi w szczególności:
11.      Oznaczenie (nazwa przedsiębiorstwa)
22.   Własność nieruchomości i ruchomości np. towarów, materiałów, urządzeń
33.   Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy,
44.   Wierzytelności z papierów wartościowych np. z akcji, obligacji,
55.   Środki pieniężne,
66.   Koncesje, licencje, zezwolenia,
77.   Patenty i inne prawa własności przemysłowej,
88.   Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne - know-how,
99.   Tajemnice przedsiębiorstwa,
110.   Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności

Nie wchodzą w jego skład zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jednak na mocy art. 554 kodeksu cywilnego – nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba, że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności (co w praktyce ciężko udowodnić).

Co ważne odpowiedzialność nabywcy nie jest nieograniczona. Kwotą graniczną jest wartość nabytego przedsiębiorstwa według stanu z chwili nabycia, a według cen z chwili zaspokojenia wierzyciela.

Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.

Wracając do naszego przykładu – wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jest traktowane jako jego zbycie – zatem jeśli przedsiębiorstwo ma zobowiązania to spółka przystępuje do tych zobowiązań.
Należy o tym pamiętać przy wnoszeniu wkładów do Spółki ponieważ jeśli wartość przedsiębiorstwa wnoszonego jako wkład do spółki zgodnie z art. 105 kodeksu spółek handlowych nie uwzględnia zobowiązań, to będą one pomniejszać wartość wkładu.

Jeśli w wyniku takiego pomniejszenia wartość wkładu stanie się niższa od sumy komandytowej to komandytariusz będzie ponosił odpowiedzialność osobistą za zobowiązania spółki za tą różnicę.

W celu uzyskania szerszych informacji dotyczących wnoszenia przedsiębiorstwa do spółki – zapraszamy do kontaktu www.spolkomaniak.pl

Komentarze

  1. Jesli chodzi o to jaką kancelarię mogę wam polecić w przypadku własności intelektualnej oraz praw autorskich to wydaje mi się, że współpraca z tą https://www.tgc.eu będzie strzałem w dziesiątkę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.