Nowy obowiązek dla Spółek - beneficjent rzeczywisty


NOWY OBOWIĄZEK DLA SPÓŁEK  - BENEFICJENT RZECZYWISTY

Informujemy, że od 13 października 2019 r. nowo zakładane spółki, a do kwietnia 2020 r. wszystkie spółki zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), będą miały obowiązek zgłaszania informacji o swoich beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr będzie jawny, a dostęp do niego bezpłatny.
Powyższy obowiązek będzie dotyczył wszystkich spółek opisanych w k.s.h. to jest spółek: jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych.




Wyjątek: Do zgłoszenia beneficjentów do  nowego Rejestru nie będą zobligowane spółki publiczne, które już od lat muszą informować na swoich stronach internetowych o akcjonariuszach posiadających więcej niż 5% głosów z posiadanych akcji.
Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu beneficjentami rzeczywistymiosoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką dzięki posiadanym uprawnieniom, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych i które umożliwiają wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę. To również osoby, w imieniu których nawiązywane są stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna. W przypadku podmiotu będącego osobą prawną są to:
- osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
- osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę poprzez posiadanie w stosunku do tej osoby prawnej uprawnień, podmiotu dominującego w rozumieniu ustawy o rachunkowości,
jeśli nie można ustalić tożsamości osób fizycznych określonych powyżej (lub są co do tego wątpliwości) – osoba fizyczna zajmująca wyższe stanowisko kierownicze.
Minister Finansów będzie organem właściwym dla rejestru prowadzonego w formie systemu teleinformatycznego. Osoby uprawnione do reprezentacji spółek zobowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych do rejestru dokonują zgłoszenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenia.

Niedopełnienie nowego obowiązku przez spółkę to jest brak dokonania zgłoszenia beneficjenta do rejestru zagrożone będzie karą pieniężną do 1 000 000 zł.


Osobiście uważam, że jest to kolejny, zbyteczny pomysł na kontrolę przedsiębiorców, który będzie wiązać się z kolejnym oderwaniem przedsiębiorcy od prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz wypełniania kolejnych informacji dla organów państwowych. Na tą chwilę informatyzacja administracji w Rzeczpospolitej jest toporna i utrudnia zamiast ułatwiać. Czy wprowadzana zmiana będzie kolejnym przejawem utrudniania życia przedsiębiorcom? Już niebawem się przekonamy.

Przedmiotowe zmiany wynikać będą z dodania rozdziału 6 o centralnym rejestrze beneficjentów rzeczywistych, art od 55 do art 71 ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Co istotne, przedmiotowe zmiany nie obejmą spółek partnerskich.

Zgodnie z treścią art 58:
Do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane:
1)
 spółki jawne;
2)
 spółki komandytowe;
3)
 spółki komandytowo-akcyjne;
4)
 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
4a)
4) proste spółki akcyjne;
5)
 spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 623).


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.