Kapitał zakładowy czy można coś z nim zrobić w toku działalności spółki?


Kapitał zakładowy składa się z wkładów wspólników, które mogą przybrać formę zarówno pieniężną, jak i niepieniężną (tzn. aportu, np. nieruchomości, statki morskiej, pojazdy mechaniczne, towar,  prawa autorskie, know-how).

Wkłady wniesione przez wspólników stanowią majątek pierwotny Spółki – majątek jakim spółka dysponuje w chwili jej utworzenia (a i to nie zawsze całkowity ponieważ w Spółce komandytowo-akcyjnej i spółce akcyjnej możliwe jest jego uzupełnianie już po rejestracji Spółki i obowiązek pokrycia kapitału zakładowego przed rejestracją spółki wiąże się tylko z określonym w ustawie procentem np. obowiązek pokrycia 25% kapitału zakładowego przed rejestracją Spółki).



PROBLEM
Minimalny Kapitał zakładowy Spółki Komandytowo- akcyjnej wynosi 50.000,00 zł – czy oznacza to, że taka kwota musi być cały czas na koncie bankowym Spółki?
To częste pytanie jakie pojawia się w kontekście wysokości Kapitału zakładowego i sensowności ustalania go na wysokim poziomie.
ODPOWIEDŹ
 NIE,  środki wniesione na kapitał zakładowy nie muszą pozostać w spółce na stałe.
Z chwilą wniesienia ich do spółki stają się one jej własnością – jej majątkiem. Spółka może zadysponować tym majątkiem w dowolny sposób (zgodny z celem działalności spółki wskazanym w umowie spółki – oznacza to, że może je zainwestować).
PRZYKŁAD
Ustalony w umowie spółki kapitał zakładowy wynosi 1.000 000 PLN. Wspólnicy wnieśli wkłady na kapitał zakładowy w postaci gotówki. W momencie wystąpienia z wnioskiem o rejestrację spółki w KRS spółka posiadała te środki na rachunku bankowym. Za te środki spółka zakupiła kamienicę za cenę w kwocie 600.000 złotych, a za resztę przeprowadziła jej remont i wyodrębniła lokale, które zamierza sprzedać, Spółka ma do tego pełne prawo.
WNIOSEK
To, że Spółka ma kapitał zakładowy w wysokości 1.000.000 PLN nie musi oznaczać, że zawsze dysponuje ona taką kwotą na rachunku bankowym w zależności od powodzenia inwestycji kwota ta po jej zakończeniu może być większa lub mniejsza.
Należy jednak postulować, ze względu na charakter gwarancyjny kapitału zakładowego, tzn. zabezpieczający wierzycieli spółki przed jej niewypłacalnością, aby spółki dysponowały środkami odpowiadającymi wartości ich kapitału zakładowego czy to w środkach trwałych czy w gotówce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.