Exit tax

Od pierwszego stycznia, zacznie obowiązywać w naszym kraju regulacja wprowadzająca nowy podatek tzw. Exit tax. Regulacja ta ma swoje źródło w dyrektywie Rady UE 2016/1164 dotyczącej przeciwdziałania unikaniu opodatkowania (Anti-Tax Avoidance Directive, w skrócie ATAD).



 Po co ?

 Celem regulacji jest walka z unikaniem opodatkowania, a konkretniej walka z pojawiającymi się coraz częściej w obrocie zjawiskami przenoszenia całego dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa za granicę w celu uzyskania korzyści podatkowej.

 Kogo dotyczy?

Nowo wprowadzane obciążenie fiskalne, polega na obłożeniu podatkiem niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa lub rezydencji podatkowej do innego państwa.
Polski fiskus idzie krok dalej od twórców dyrektywy i obowiązek podatkowy nakłada również na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Podatek od papierów wartościowych i innych kapitałów będą płacić osoby fizyczne, jeśli ich wartość przekroczy 4 mln złotych.

 Jaka stawka exit tax?

W PIT to 19% oraz 3% (w przypadku, gdy nie ustala się kosztu uzyskania przychodu). Najczęściej w praktyce będziemy mieli do czynienia ze stawką 19%. Również istotne !

 • Podatek od niezrealizowanych zysków ze swej istoty nie będzie dotyczył każdego przeniesienia aktywów, a jedynie takiego, z którym wiąże się utrata przez nasze państwo prawa do opodatkowania dochodu efektywnie wygenerowanego przed jego przeniesieniem.

• Zapłatę podatku będzie można rozłożyć na 5 letnie okresy rat.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.