Jakie PKD są zarezerwowane tylko dla Spółki Akcyjnej?

   Kiedy zakładamy spółkę często myślimy jakie PKD powinniśmy wybrać, tak aby odzwierciedlało działalność jaką chcemy wykonywać. 
     Czasami błędny wybór może nam mocno skomplikować życie i tak np. fiskus pyta się dlaczego wystawiliśmy fakturę na transport towaru jak w PKD mamy tylko sprzedaż detaliczną. 
      Problem pojawia się też wtedy gdy chcemy umieścić w swoim przedmiocie działalności PKD, które jest zarezerwowane tylko dla ściśle określonej formy prawnej prowadzenia działalności – Spółki akcyjnej, podczas gdy my działamy np. jako spółka z o.o., wszak można się bronić, że w umowie spółki pojawił się zapis o tym, że spółka podejmie określoną działalność dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia lub koncesji niemniej jednak w wielu sądach wprowadzenie do przedmiotu działalności PKD, które nie będzie pasowało do formy prowadzonej działalności skutkować będzie koniecznością pisania aneksów do umowy spółki i usuwania takiego PKD, co w efekcie będzie kosztować nas wiele czasu, a  czas to w końcu pieniądz.


    Wobec powyższego postanowiłem wymienić najbardziej newralgiczne PKD, które są zarezerwowane dla Spółki akcyjnej, a często pojawiają się w umowach innych Spółek i oddalają w czasie ich rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym:

64.11.Z – Działalność banku centralnego
65.11.Z – Ubezpieczenia na życie
65.12.Z – Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe
65.20.Z – Reasekuracja
65.30.Z – Fundusze emerytalne
66. 11.Z – Zarządzanie rynkami finansowymi
99.00.Z – Organizacje i zespoły eksterytorialne

 nie jest to lista zamknięta, każde PKD należy przeanalizować pod kątem możliwości jego posiadania przy prowadzeniu działalności gospodarczej w danej formie prawnej.


Komentarze

  1. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie - skoro o spółkach już mowa, to jestem bardzo ciekawa, czy macie wszystkie potrzebne informacje związane z tym, w jaki sposób wyglądają i działają spółki? Na stronie http://www.business-media.pl/jakie-sa-rodzaje-spolek/ możecie sobie znaleźć informacje związane z tymi, jakie są rodzaj spółek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chcesz sprzedać spółkę? Nie wiesz, w jaki sposób się tym wszystkim zająć? No to serdecznie polecam zerknąć sobie na stronę https://www.addony.pl/w-jaki-sposob-wycenia-sie-spolki/ Tam macie wszystkie szczegóły, więc korzystajcie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Przede wszystkim jeśli już zamierzacie otwierać spółkę akcyjną, polecam wam zajrzeć tutaj https://qsecurities.pl/uslugi-rejestr-akcjonariuszy/. Firma ta oferuje usługę rejestru akcjonariuszy, co zresztą jest obowiązkiem takich spółek. Warto zwrócić na to uwagę moim zdaniem

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem optymistą i wierzę w sukces w biznesie po tym, jak uda mi się kupić gotową już spółkę, która zostanie wystawiona na sprzedaż. Widzę w tym wszystkim bardzo wiele zalet, więc koniecznie muszę zajrzeć sobie jeszcze dodatkowo na stronę http://compatto.pl/jak-wyglada-kupno-gotowej-spolki/

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobry artykuł, wyjaśnia wszystkie potrzebne zapytania :)
    rozszerzenie działalności gospodarczej pkd

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.