Parę słów o Spółce Komandytowej


Spółka komandytowa to kolejna spółka osobowa, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz) odpowiada bez ograniczeń, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. W tej definicji kodeksowej mamy już zawartą samą istotę prowadzenia biznesu w formie Spółki komandytowej.



Z założenia w spółce tej jeden ze wspólników (komplementariusz) jest wspólnikiem aktywnym i to on realnie działa w spółce pełni funkcje zarządzające, menadżerskie i ponosi za to nieograniczoną odpowiedzialność, drugi zaś jest wspólnikiem pasywnym (komandytariusz) i co do zasady jego rola ogranicza się do ulokowania kapitału w spółce i czerpania korzyści z tejże inwestycji.
Spółka ta tak jak i inne spółki osobowe posiada status jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, co z tym idzie posiada zdolność sądową (może pozywać i być pozywana), zdolność prawną (może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania), zdolność wieczystoksięgową (może być ujawniona w dziale II księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości), nie ma organów (choć można tworzyć quasi organy – o tym więcej w kolejnym poście), decyzje podejmowane są kolektywnie (co do zasady nawet jednomyślnie), nie jest w niej obligatoryjne przeprowadzanie postępowania likwidacyjnego, komplementariusz (czyli nasz wspólnik aktywny) może wnieść do niej wkład polegający na świadczeniu pracy, wspólnicy odpowiadają w niej w sposób subsydiarny (po spółce), można dokonywać zmian składu osobowego spółki, wkład komandytariusza ma charakter kapitałowy, nie jest podatnikiem podatku od spadków i darowizn, ma podmiotowość prawną na gruncie prawa karnego.
W firmie Spółki komandytowej nie może być nazwiska, bądź firmy komandytariusza, pod rygorem jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania Spółki. Jeśli mamy spółkę założoną przez małżeństwo (ciekawa opcja być może rozwinę wątek w jednym z kolejnych postów) to należy dookreślić w firmie spółki kto jest w niej komplementariuszem np. poprzez wprowadzenie imienia lub też jego pierwszej litery.

Wady i zalety Spółki komandytowej

Do zalet tejże spółki należy zaliczyć:
  • Niesamowitą plastyczność tej spółki względem uregulowań kodeksowych – można wprowadzić wiele rozwiązań, które nie zostały unormowane w kodeksie, zasada swobody umów może odgrywać bardzo ważna rolę w kreacji umowy tejże Spółki, jest to bardzo duża zaleta prowadzenia biznesu w tej formie prawnej ponieważ mamy możliwość dopasowania jej pod kątem naszego modelu biznesowego.
  • Dużą atrakcyjność podatkowa prowadzenia biznesu w formie spółki komandytowej (działa tak między innymi Lidl), przejawia się w tym, że jako spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (nie ma CITu). Zysk spółki w rozumieniu prawnopodatkowym stanowi od chwili zaistnienia dochód wspólników – płacą oni jedynie swój podatek dochodowy (PIT).
  • Możliwość ustanawiania jednym ze wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w szczególności w konfiguracji, gdy jest ona wspólnikiem aktywnym daje nam to wymierne efekty in plus.

Jeśli chodzi o wady to:

  •             Niedopasowana do naszej działalności może tylko utrudnić jej prowadzenie.
  •             Czasami operacje w niej przeprowadzane mogą stać na wysokim poziomie skomplikowania.
  •             W przypadku Sp. z o.o. Sp.k. ponosimy większe koszty związane z obsługą księgową i większe koszty wpisów zmian do KRSu (wpisy będą musiały być dokonywane i w  Sp.k. i w Sp. z o.o.) – stąd też ta forma prowadzenia działalności korzystniej finansowo wypada przy większych dochodach z działalności gospodarczej.
  •             Zarówno jej wadą jak i zaletą jest fakt, że nie jest spółką kapitałową i nie posiada kapitału zakładowego.

           
Podsumowując
Mogę być w tej ocenie nieco subiektywny, ponieważ bardzo lubię tą spółkę z racji na liberalizm ustawodawcy w kwestii kreacji jej postanowień. Uważam, że w bardzo wielu przypadkach będzie to idealna forma do prowadzenia działalności. Oczywiście nie wolno w tym aspekcie wprowadzać żadnych uogólnień. Każdy biznes należy rozpatrywać indywidualnie.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.