Parę słów o historii Spółki komandytowej

Uważam, że aby lepiej zrozumieć istotę Spółki komandytowej należy poznać jej genezę i rozwój na przestrzeni wieków. Aby przybliżyć sobie spółkę komandytową musimy przenieść się w czasie do początku etapu nazwanego przez mediewistę Tadeusza Manteuffela – rozkwitem średniowiecza, chodzi o XI wiek i północne Włoch. Mówimy tutaj o pławiących się w bogactwie miastach, które były potężnymi ośrodkami kupieckimi basenu Morza Śródziemnego, mowa o średniowiecznej Wenecji.



Wyobraźmy sobie, najlepiej siedząc na Piazza San Marco i popijając kawę w kawiarni Caffe Florian, że jesteśmy u progu poprzedniego tysiąclecia, prowadzimy biznes polegający na handlu morskim, dużo podróżujemy, wymieniamy rozmaite towary w różnych zakątkach świata i zarabiamy na różnicach cen. Jedynym ograniczeniem, które hamuje nasz zysk są ilości dobra które możemy wymieniać i pieniądze, za które kupujemy, ten problem stanowił przyczynę powstania umowy o nazwie accomandita, która była pierwotną wersją współczesnej spółki komandytowej.

Otóż jako handlowiec szukaliśmy osoby, która dostarczy nam kapitał czy to w postaci towaru na wymianę czy to w postaci pieniężnej, który powiększy nasze możliwości handlowe,  w zamian oferując jej udział w zysku, bez konieczności odbywania dalekich podróży. Nie można było dogadać się na gębę, w grę wchodziły za duże kwoty, w  związku z tym zdecydowano się na zawieranie umów taką sytuację regulujących. Początkowo umowę tę zawierano osobno na każdą wyprawę, potem jednak jedna umowa obejmowała wiele wypraw.

W związku z intensywnym rozwojem handlu w Wenecji accomandita, ewoluowała  w commandy colonna, w której commendatorzy wnosili środki do spółki, które traktowane były następnie jako wspólna masa majątkowa i zarządzane przez naszego kupca, którego dla potrzeb umowy nazwano commandatariusem.
           
       Regulację spółki komandytowej recypowano we Francji pod koniec XVII wieku na dworze Ludwika XIV, znowu zatem w czasach dużego rozwoju gospodarczego i dobrobytu zaistniała spółka komandytowa.
            Następnie  w ogólnoniemieckim kodeksie handlowym w 1862 roku, wprowadzono regulację spółki komandytowej bardzo zbliżoną do obecnej, która została uchwalona w kodeksie handlowym w 1897 roku.
            
Podsumowując
          
          Spółka komandytowa ma swoje korzenie w potężnie rozwiniętym gospodarczo mieście, które przez niemal tysiąc lat stanowiło o wielkości handlu na morzu
 Śródziemnym. Dalszy rozwój przeżywała we Francji za czasów jej Króla Słońce, żeby następnie uzyskać obecny kształt w ustawodawstwie niemieckim.

            Należy zatem wywnioskować, że jest to spółka, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem gdy mamy do czynienia z silnie rozwiniętymi gospodarczo obszarami. Zapewnia duże możliwości swoim wspólnikom zarówno pod kątem postanowień wewnętrznych jak i reprezentacji podmiotu na rynku.


            Osobiście uważam ją za jedno z najlepszych rozwiązań do prowadzenia biznesu dla pewnej dość dużej kategorii przedsiębiorców. W dalszych artykułach przybliżę jej obecną regulację na gruncie prawa polskiego i wskażę niektóre z możliwości jakie daje swoim założycielom. 

Czy taka forma działalności do Ciebie pasuje? Zadzwoń, napisz, a z pewnością odpowiem na to pytanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.