Jednoosobowa działalność gospodarcza, jak zacząć, gdzie można dostać pieniądze na start?



Jak zacząć?

Status przedsiębiorcy – prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą uzyskamy rejestrując się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (tzw. CEiDG). 
Jednoosobowa działalność jest najprostszą do zrealizowania w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Do rozpoczęcia działalności wystarczy złożenie wniosku CEIDG-1, można to zrobić albo osobiście we właściwym dla nas Urzędzie Gminy, albo przesłać elektronicznie do Urzędu.

Czego jeszcze wymagają od nas przepisy?
Musimy zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń poprzez złożenie formularza ZUA lub ZZA (dotyczy osób opłacających jedynie składkę zdrowotną – na ogół już gdzieś zatrudnionych w chwili otwierania działalności).  Nie musimy sami zgłaszać się do Urzędu Skarbowego ani do Głównego Urzędu Statystycznego, robi to za nas Urząd Gminy. Istnieje jednak wyjątek będziemy musieli udać się do Urzędu Skarbowego jeżeli będziemy płatnikami VATu (Value Added Tax), wtedy w urzędzie skarbowym należy wypełnić formularz VAT-R.

Przy niektórych rodzajach działalności będziemy musieli jeszcze postarać się o odpowiednie zezwolenia lub koncesje, które umożliwią nam prowadzenie danego biznesu np. koncesja na sprzedaż wyrobów alkoholowych – są różne rodzaje w zależności od ilości alkoholu w napoju, albo działalność agencji pracy tymczasowej (tą trzeba zgłosić do Marszałka Województwa we właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności Urzędzie Marszałkowskim, nie zawsze jednak są pewne wyłączenia)

Jak uzyskać pieniądze na start?

Jeśli chcemy otrzymać dofinansowanie z właściwego dla nas Urzędu Pracy to NIE REJESTRUJEMY sami prowadzenia przez nas działalności gospodarczej. 

Po 1. Musimy zarejestrować się jako bezrobotni we właściwym dla nas urzędzie pracy.

Po 2. Jeśli planujemy rozpoczęcie naszej pierwszej działalności to wystarczy, że będziemy zarejestrowani przez miesiąc jako bezrobotni.
Po 3. Na stronie internetowej właściwego Urzędu Pracy będzie opisana procedura ubiegania się o dofinansowanie. (Dokumenty w Łódzkim PUPie) W każdym roku może się ona zmienić, jednak praktyka pokazuje, że zawsze procedura wygląda w sposób następujący:
Pobieramy do wypełnienia odpowiednie formularze, że strony urzędu pracy. Na formularzach tych należy:
- wpisać nasze dane osobowe, w tym w szczególności posiadane umiejętności i wykształcenie,
- omówić czym będziemy się zajmować, 
- określić nasz biznes plan (rozpisać przewidywane dochody i koszty), 
- zdefiniować obszar działalności gospodarczej na jakim chcemy działać 
- opisać jaka jest konkurencja na rynku w branży, którą planujemy się zajmować, 
- wskazać osobę, która poręczy za nas - Urząd musi zabezpieczyć sobie ewentualne ściąganie wypłaconego odszkodowania w przypadku nie dopełnienia  obowiązków przez osobę, która otrzyma dofinansowanie (na chwilę obecną należy przez 1 rok mieć założoną działalność gospodarczą dla której pobieramy dofinansowanie - co ważne nie wyklucza to prowadzenia przez nas innych biznesów, które zostaną założone np. w formie spółek w trakcie prowadzenia tejże działalności - nie można jednak zatrudnić się w tym okresie na umowę o pracę)
- wskazać miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
- określić kwotę o jaką się ubiegamy - należy wskazać na co planujemy przeznaczyć otrzymane fundusze np. laptop, biurko, zależy co chcesz robić (ważne! nie można wskazać przyszłych składek ZUS, oraz co do zasady telefonu komórkowego, wyjątek dotyczy bodaj firm kurierskich)
- podać nr konta rachunku bankowego na który chcemy, aby przelano nam pieniądze.

Warto postarać się o uzyskanie promes dotyczących nawiązania przyszłej współpracy z podmiotami działającymi już na rynku. Uwiarygodni to nas w oczach urzędników.

Po przejściu tej całej papierkowej roboty, należy udać się osobiście do właściwego Urzędu, odczekać w kolejce (na ogół gdy rusza transza wypłat kolejki są duże, ale warto jak najwcześniej złożyć dokumentację) w celu skonsultowania wniosku z pracownikiem Urzędu, a następnie złożyć komplet dokumentów do Urzędu Pracy w celu rozpoczęcia postępowania o udzielenie dla nas dofinansowania.

Następnie otrzymamy korespondencję pocztową z Urzędu zawiadamiającą nas o spotkaniu z doradcą zawodowym, na rozmowie znowu tłumaczymy urzędnikowi w czym będziemy się specjalizować, omawiamy ryzyko prowadzenia działalności i planowane przez nas działania marketingowe. 
Po tym spotkaniu czekamy już na decyzję Urzędu, jeśli będzie pozytywna to podpisujemy z Urzędem umowę, w której określamy kiedy chcemy rozpocząć działalność, następnie czekamy na pieniądze. Należy pamiętać, aby na zakupione rzeczy brać fakturę na nowo powstałą firmę pracownik Urzędu sprawdzi czy dofinansowanie zostało spożytkowane zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wszystkim startującym, życzę powodzenia !





Komentarze

  1. Panie Wojciechu,

    Bardzo dobry artykul. W zwiazku z tym, mam nastepujace pytania:

    1. Chcialbym zalozyc sklep internetowy. Czy jest mozliwosc sfinansowania uslugi przygotowania profesjonalnego sklepu internetowego ?

    2. Jak sytuacja wyglada z inwestowaniem srodkow w reklame, czyt. Google AdWorks

    3. Czy jest mozliwosc zmiany statusu spolki w przeciagu tego roku? czyt- nowy wspolnik, polaczenie z inna spolka

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    Jak najbardziej można sfinansować działalność sklepu internetowego z środków pochodzących z Powiatowego Urzędu Pracy, można też przeznaczyć część środków na reklamę, z tym ,ze jest to tylko jakiś procent z całej kwoty dofinansowania, o ile dobrze pamiętam w tym roku na reklamę można przeznaczyć przy 24tys.dofinansowania maksymalnie 7tys., jeśli chodzi o wchodzenie w spółki, bezrobotny musi prowadzić działalność gospodarczą przez rok i w tym czasie nie może się przeksztalcac, zawieszac prowadzenia działalności, ani pracowac na podstawie umowy o pracę. Może zaś partycypowac w innych spółkach np. W spółce komandytowej jako komandytariusz, o tym już niebawem, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja na początku składałem wniosek o dofinansowanie działalności, choć i tak mocno okrojony, gdyż postanowiłem oszczędzić, stosując przykładowo darmowy program do faktur.
    Dofinansowanie bardzo pomogło mi w trakcie startu firmy i szczerze mówiąc bardzo zaskoczyła mnie pozytywna weryfikacja wniosku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej. Prowadząc firmę należy pamiętać że nie są to tylko zalety ale też sporo wad. Fajnie być człowiekiem niezależnym i być samym dla siebie szefem ale własna działalność gospodarcza to również olbrzymi obowiązek bo papierów i formalności jest mnóstwo

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe czy są teraz jakieś programy unijne pomocowe dla młodych przedsiębiorców? Jeżeli nie to pozostaną mi pożyczki pozabankowe. Kilka lat temu praktycznie co roku ruszał jakiś program który pomagał w rozwoju, teraz już tego nie ma niestety. Strasznie szkoda, unijne środki pchały młode przedsiębiorstwa mocno do przodu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na start lepiej posiadać własny kapitał niż się już zadłużać. A z czasem klienci się znajdą to i pieniądze będą. No chyba że będą zaległości z płatnościami to wówczas warto skorzystać z efaktoringu https://www.nfg.pl/ , aby mieć stały dopływ gotówki bez zbędnego czekania

    OdpowiedzUsuń
  7. Można tak liczyć na bardzo duże wsparcie dla firm, trzeba śledzić takie rzeczy na bieżąco. Jeżeli chcecie coś u siebie zmienić, postawić na rozwój firmy, to sprawdźcie sobie też usługi doradcze od https://kpmgspot.pl/produkty/zmiany-regulacyjne/ na pewno to wam się przyda!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy jak mam Spółkę, której wspólnikiem jest cudzoziemiec to mogę swobodnie nabyć nieruchomości w Polsce czy nie do końca?

Zmiany osobowe w Spółce cywilnej, w której w majątku objętym współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej znajduje się nieruchomość.

Kryptowaluty (m.in. Bitcoin) w prawie polskim.